dc.description.abstract |
У статті здійснено критичний огляд досягнень цільових показників Стратегії розвитку сфери інноваційної діяльності та інших державних програм. Визначено переваги та важливість стратегічного інноваційного розвитку підприємництва для суспільства і держави. Підкреслено виключну роль планування у системі управління інноваційним розвитком. Вказано на існуючі протиріччя між загальними напрямами та способами розв’язання проблем інноваційного розвитку (фінансування R&D, розвиток освіти тощо). Представлено матрицю застосування технічних інновацій за напрямами розвитку В2, С2, G2. Надано оцінку таймлайн проєктам Міністерства цифрової трансформації, Міністерства освіти і науки, Національного банку України та інших державних органів, що регулюють інноваційний розвиток у країні.
Доведено важливість посилення функції контролю в управлінні інноваційним розвитком підприємництва, зокрема, підсилення відповідальності державних органів за пріоритетні напрями: підприємництво, наука, технології, інновації, космічна галузь, освіта.
Запропоновано створення координуючого органу, здатного розробити і проконтролювати виконання єдиної стратегії інноваційного розвитку за участю усіх міністерств і відомств в умовах реальних українських економічних можливостей, порівнянних з фінансовими й технологічними. |
uk_UA |