Abstract:
У статті комплексно розглянуті свідчення про особливості формування елліністичного міжнародного порядку у IV ст. до н. е. Зазначається, що розвиток української історіографії, серед іншого, характеризується поглибленою зацікавленістю істориків до вивчення проблем міжнародної взаємодії між східними та західними цивілізаціями. Дослідження цього питання дозволяє знайти відповіді на ключові питання – чи можливе створення універсального глобального порядку, заснованого на спільних політичних та гуманітарних цінностях, або це тільки утопія, оскільки жодна об’єднавча модель неспроможна врахувати усієї специфіки розвитку унікальних культур і таким чином її оформлення із самого початку приречено на провал. У такому контексті важливим для автора є розгляд історії такої взаємодії між цивілізаціями, зокрема і у період створення елліністичного регіонального порядку у IV ст. до н. е. Цей аспект детально висвітлюється у трактаті „Порівняльні життєписи”, складеному давньогрецьким письменником Плутархом
(бл. 46 – 120/127 рр. н. е.), яналіз якого є головною метою статті.
Внаслідок проведеного дослідження, автор дійшов до висновку, що життєпис Олександра Великого представлений Плутархом надає змогу розглянути процес створення елліністичної імперії, яка об’єднала у собі ключові території Заходу та Сходу, виявити логіку тих чи інших дій полководця у справі затвердження свого домінування на завойованих землях. Опис Плутарха також дозволив авторові дійти до висновку, що створюючи новий міжнародний порядок на Сході, Олександр зіткнувся із традиційними для того періоду викликами – посиленням конфлікту із родовою аристократією, яка довгий час стояла за його спиною і користувалася для особистих вигод близькістю до царя. У якості виходу з цієї кризи, Олександр був змушений вдатися до посилення своєї влади, фактично відтворюючи основи східної деспотії.
Description:
Коваль А. І. Відображення формування елліністичного міжнародного порядку у творі Плутарха „Порівняльні життєписи” / А.І.Коваль // Вісник Луганського національного університету імені Тараса Шевченка: Історичні науки. - 2020. - №6 (337),грудень. – С.124-137.