Abstract:
У статті аналізується історична достовірність легенд щодо перебування у Свято-Успенській церкві (с. Осинове, Новопсковського району Луганської області) у XVIII–ХІХ ст. філософа Григорія Сковороди та декабриста Кіндрата Рилєєва.
Автор відзначає, що це питання практично не відображено у українській історичній науці. Серед небагатьох досліджень виділяються краєзнавчі статті новопсковського краєзнавця В. Ярошенка, зібрані на сайті „Історія нашого краю по р. Айдар і не тільки!”.
Автор вважає необхідним заповнення цієї наукової прогалини, тим більше, що її вивчення, серед іншого, дозволяє розглянути історичні передумови формування українського національного руху у першій половині ХІХ ст.
Розглянутий родовід острогожських полковників Тєвяшевих, стараннями яких протягом XVIII ст. відбувалося заселення Осинового та навколишніх земель, а також будівництво Свято-Успенської церкви. Відзначено, що Тєвяшеви мали сталі зв’язки із Г. Сковородою (який гостював у їх володіннях) та із К. Рилєєвим, який був зятем представника роду – Михайла Тєвяшева. Показаний процес становлення політичних поглядів Тєвяшевих, які істотним чином вплинули на процес оформлення українського національного руху першої половини ХІХ ст.
Внаслідок проведеного дослідження, автор доходить до висновку, що легенди про відвідування Г. Сковороди та К. Рилєєва Осинівської церкви є відображенням реальної історії спілкування цих видатних постатей української/російської культури із представниками слобожанського козацького роду Тєвяшевих, які брали безпосередню участь у процесі створення, як Осиновки, так і Успенської церкви на її території. Відзначимо, що це спілкування надало поштовх та суспільнополітичний контекст подальшому розвиткові національного руху в Україні у першій половині ХІХ ст. У статті відзначено, що ця тема системно та комплексно вивчатиметься у наступних наукових публікаціях.
Description:
Набока О. В. Історичні витоки легенд щодо перебування у Осинівській церкві (с. Осинове, Новопсковського району Луганської області) Г. Сковороди та К. Рилєєва / О. В. Набока // Вісник Луганського національного університету імені Тараса Шевченка : Історичні науки. - 2020. - № 6 (337), грудень. – С. 202-214.