Abstract:
Проаналізовано інформаційний потенціал мемуарів С.Ю. Вітте «Воспоминания» (1866-1911 рр.) для дослідження історії розвитку кредитних установ України. Критичне використання фактичного матеріалу, що містять ці спогади в співставленні з іншими джерелами інформації дозволяє більш повно відтворити різні сторони подій тієї епохи - від зовнішньої політики і міжнародних відносин до народного господарства та питання фінансів.
Умовно у «Воспоминаниях» можна виділити три групи інформації щодо кредитно-фінансової системи: по-перше, дані стосовно державної політики у даній галузі, створення та діяльність загальнодержавних банківських установ; по-друге, інформацію про окремі банкірські доми України; по-третє, портрети політичних, громадських діячів та представників фінансових кіл. Водночас, практично відсутня інформація стосовно діяльності організацій дрібного кредиту.
С.Ю. Вітте у мемуарах описує діяльність одеського банкірського дому «Рафалович і К°», Русько-Азіатського, Волзько-Камського банків та робота Харківської установи Державного банку. Автор говорить про складний характер взаємовідносин банкірських домів з одного боку та Державного банку й Міністерства фінансів з іншого на прикладі падіння одного з найбільших тогочасних українських банкірських домів - одеського банкірського дом Рафаловичів.