Abstract:
У статті досліджено найменування птахів із прозорою внутрішньою формою, особливу увагу закцентовано на детермінованості вибору мовцями основ номінації.
Визначено типові для орнітономінації мотивеми, які зумовлені набором специфічних ознак птахів, пов’язаних з їхнім звуком і голосом, зовнішністю, запахом, поведінкою, типовим місцем перебування та особливостями гніздобудування, специфікою живлення.
Вибір ДО птаха як основи номінації залежить від ролі об’єкта в повсякденній практиці й культурі діалектоносіїв, від особливостей їхньої пізнавальної діяльності та спостережливості, уміння асоціювати предмети позамовної дійсності тощо.
Увагу зосереджено на вербалізації специфічної ознаки птахів ’звук’. На матеріалі орнітономінації східнополіського діалекту виокремлено чотири моделі реалізації цієї ДО. Лексеми можуть утворюватися шляхом безпосередньої імітації звуків птахів, інші є афіксальними найменуваннями та аналітичними назвами. Виявлено семантичні транспозити, утворені за подібністю звуків птахів до звуків тварин, звучання предметів, а також на основі суб’єктивних вражень діалектоносіїв.
Description:
Литвиненко Я.О. Вербалізація диференціїїних ознак птахів у лексиці східнополіського діалекту / Я.О.Литвиненко // Лінгвістика : зб. наук. пр. / За ред. проф. К. Д. Глуховцевої. - Старобільськ : ДЗ „ЛНУ імені Тараса Шевченка”, 2018. – № 2 (39). – С.32-41.