dc.description.abstract |
Пропоновану статтю присвячено номінації рис людини в покутсько-буковинських говірках, зокрема використанню формальних показників граматичного роду (закінчень, афіксів) для вираження експресивної оцінки. Оскільки номінація людини передбачає характеристику осіб різної статі та віку, категорія роду є одним із визначальних чинників вибору відповідних номінативних засобів. Попри свою універсальність вона має специфіку вираження в різних мовах і навіть у різних діалектах однієї мови. Зокрема в статті описано основні тенденції представлення категорії роду в покутсько- буковинських говірках: переключення коду граматичного роду,
вираження негативної оцінки за допомогою іменників спільного роду, намагання творити нові слова для точної номінації осіб за статтю.
Більшість іменників спільного роду поширені для номінації негативних рис людини, лише деякі з них не є оцінними. „Реальний” рід номінованих ними осіб визначаємо в контексті.
Переключення коду граматичного роду полягає в тому, що осіб чоловічої статі іменують іменниками, оформленими за зразком жіночого або середнього роду, для вираження негативної оцінки деяких їхніх рис і властивостей. Іменники у формі чоловічого або середнього роду, ужиті стосовно жінки, також виражають найвищий ступінь зневаги.
Прагнення називати осіб відповідно до статі спричиняє появу нових лексем у говірках. |
uk_UA |