dc.description.abstract |
Українська рок-поезія - це оригінальне, самобутнє та різноманітне явище, малодосліджене в мовознавстві. Діалектна лексика є засобом експресії та увиразнює авторські рок-поезії.
Стаття репрезентує діалектні особливості текстів українських рок- поетів 80-х років XX століття (на матеріалі текстів „Братів Гадюкіних”).
Проаналізовані діалектні лексеми, зафіксовані в мові рок-поезій „Братів Гадюкіних”, засвідчують, що в текстах пісень превалюють діалектизми, поширені в говірках південно-західного наріччя. Автори не стилізують своє мовлення під говіркове, а послуговуються у своїй поезії діалектним мовленням. Тому „олітературення” діалекту здійснене в їхніх текстах завдяки вживанню діалектних явищ, характерних для гуцульських, лемківська говірок, міського львівського просторіччя. Не чужими для авторів є полонізми та сленгові одиниці, куди відносимо лексеми так званої „мови вулиці”.
У статті охарактеризовано мовні особливості рок-поетичних текстів, закцентовано увагу на фонетичних, граматичних і лексичних діалектизмах, прокоментовано граматичні та фонетичні особливості, з’ясовано значення лексичних діалектизмів та їхній стилістичний потенціал. Визначено, що діалектизми в рок-текстах уживано здебільшого з метою експресивізації мовлення.. У статті репрезентовано гуцульську лексику різних тематичних груп:назви осіб, назви матеріальних предметів. |
uk_UA |