Abstract:
У статті досліджено теоретичні підходи до інтерпретації концепту «соціальний захист», визначено особливості соціального захисту населення України. Розглянуто основні напрями системи соціального захисту та фінансовий механізм його реалізації. Проаналізовано динаміку індексу споживчих цін, динаміку зміни прожиткового мінімуму, динаміку зміни мінімальної заробітної плати, динаміку зміни мінімальної пенсії за віком.
У процесі дослідження виявлено основні проблеми у сфері соціального захисту населення України, які вимагають негайного вирішення: занадто високий рівень участі держави у сфері соціального захисту та слабка участь в її функціонуванні населення; невідповідність якості послуг, які надають заклади охорони здоров’я, освіти, культури до стрімкого зростання їх вартості; бюджетне управління наявними фінансовими ресурсами як головними розпорядниками, так і окремими соціальними установами є неефективним; недостатнє фінансування заходів у сфері соціального захисту населення.
Вирішення визначених проблем у сфері соціального захисту населення України потребує впровадження комплексу наступних заходів: запровадження своєчасного виявлення осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах; вдосконалення системи соціального обслуговування; надання пільг у розмірі, що є достатнім для забезпечення нормальної життєдіяльності особи; сприяння перепідготовці та підвищенню кваліфікації молоді, запобігання негативним проявам у молодіжному середовищі; створення правових та соціально-економічних умов для функціонування і зміцнення сім’ї, поліпшення демографічної ситуації, забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок в українському суспільстві.
Description:
Гітіс T. П. Дослідження сучасного рівня соціального захисту населення в Україні / Т. П. Гітіс,Є. М. Чемерис, В. І. Антонова, А. С. Носьонова // Економічний вісник Донбасу. - 2020. - № 1 (59). - С. 116-122.