Abstract:
У статті проаналізовано семантико-стилістичні функції лексичних опозицій та оксиморонних синтагм у романі відомого українського письменника Павла Загребельного „День для прийдешнього”.
У результаті проведеного дослідження встановлено, що проблематика художнього твору зумовила актуалізацію семантично протиставлюваних лексем: більшість - меншість, за - проти,
позитивний - негативний, так - ні та ін., а також антонімічних пар та антонімічно-синонімічних парадигм на означення полярних почуттів, психічних процесів, емоцій, душевного стану персонажів.
Крім загальномовних опозицій, у романі продуктивні
контекстуальні антоніми, компоненти яких містять семантичні відтінки, що підсилюють чи послаблюють значення протиставлюваних лексем, репрезентують різний ступінь вияву ознаки, або є стилістично різноплановими. Важливу стилістичну роль у досліджуваному художньому творі відіграє ампліфікація загальномовних і контекстуальних лексем із полярними значеннями.
Аналіз фактичного матеріалу засвідчив, що продуктивність у романі П. Загребельного „День для прийдешнього” загальномовних і контекстуальних опозицій та оксиморонних синтагм є свідченням загостреного авторського сприймання навколишньої дійсності.
Description:
Бобух Н М. Семантико-стилістичні функції лексичних опозицій у романі Павла Загребельного „День для прийдешнього” / Н.М.Бобух // Лінгвістика : зб. наук. пр. / За ред. проф. К. Д. Глуховцевої. - Старобільськ : ДЗ „ЛНУ імені Тараса Шевченка”, 2018. – № 1 (38). – С.124 - 132