Abstract:
Статтю присвячено дослідженню актуалізованого економічного, історичного, соціального, політичного та юридичного поняття „переселення”, яке має і побутове значення. У дослідженні на матеріалі тлумачних та енциклопедичних джерел простежено зміни у тлумаченні поняття „переселення”, а також ряду назв осіб, пов’язаних з дією переселяти / переселятися. Проаналізовано за матеріалами засобів масової інформації, зокрема інтернет-публікаціями у правових соцгрупах, функціонування сучасного терміна „переселенець”, що вживається стосовно представників населення України. Відзначено роль словникових екземпліфікатів у визначенні асоціативно-оцінного ореолу лексем, понять, термінів і термінологічних словосполучень, об’єднаних поняттям „переселення”.
Наголошено, що мова ЗМІ відбиває процес тісної взаємодії юридичного дискурсу з публіцистичним, у результаті актуальні терміни адаптуються як поняття повсякденної практики, що „обростають” емоційно-оцінною семантикою, можуть змінювати свій склад з тенденцією до скорочення за законом економії мовних зусиль і в результаті частого вживання того чи того поняття в конкретний відрізок часу.
Description:
Бибик С.П. Поняття „переселення”: лексикографія і дискурс / С.П.Бибик // Лінгвістика : зб. наук. пр. / За ред. проф. К. Д. Глуховцевої. - Старобільськ : ДЗ „ЛНУ імені Тараса Шевченка”, 2018. – № 1 (38). – С. 113 - 129