dc.description.abstract |
Дослідження будівельної лексики викликає науковий інтерес у мовознавців у межах багатьох говірок українського мовного континууму. Проте будівельна лексика бойківських говірок як система ще не була об’єктом окремого дослідження.
За свідченням багатьох науковців, найбільше архаїзуються назви конкретних реалій, артефактів, що відображають матеріальну культуру. Тому актуальною є вивчення архаїзації будівельної лексики.
У статті розглянуто проблему архаїзації лексики традиційного сільського будівництва бойківських говірок. З’ясовано, що процес архаїзації в лексиці зазначеної тематичної групи здебільшого пов’язаний з позамовними чинниками, зокрема, з модернізацією будівельних технологій. Установлено, що на периферію будівельної лексики відходять назви будівельних інструментів, деяких частин будівель і професій. Доведено, що архаїзація лексики традиційного сільського будівництва пов’язана зі зникненням реалій, які вони позначають; звуженням семантики, що, очевидно, є свідченням тривалого процесу архаїзації лексики говірок; паралельним функціюванням або повною заміною діалектної назви загальнонародною внаслідок впливу літературної мови. |
uk_UA |