Abstract:
У статті аналізується збірка Жоржа Планеля „1001 expressions préférées des français” (1001 улюблений французький вираз). Назва та зміст цієї збірки дозволяють визначати тенденції в уподобаннях французів та зробити висновки щодо особливостей їх мовної картини світу. Визначення основних концептів та опис їх характеристик за допомогою улюблених фразеологічних одиниць розширює наші відомості про культурні особливості французів, розвиток французької мови. Час і шляхи входження у французьку мову фразеологічних одиниць визначає вплив на неї феноменів екстралінгвістичної реальності та окреслює те, що турбувало французів на тому чи іншому етапі їх життя та розвитку мови. У статті характеризується фразеологічне поле сучасної французької мови і досліджується його якісний склад з точки зору джерела запозичення, їх формування і функціонування, часу їх виникнення.
Приділяється увага збереженню значення, отриманого при виникненні чи його зміні – розширенню чи утворенню багатозначності. Враховується джерело виникнення чи запозичення.
У статті фразеологічні одиниці систематизовані за часом їх виникнення і наведені приклади відповідно до кожного етапу розвитку французької культури і мови.
Стаття базується на дослідженнях науковців у галузі фразеології та когнітивної лінгвістики. У ній висвітлюється роль фразеологічних зворотів у вербалізації концептів мовної картини світу французів, враховується метафорична сутність фразеологічних одиниць, звертається увага на концептуальні метафори, актуалізовані ними.
Description:
Шаповалова Л.В. Французькі фразеологізми як елемент національної мовної картини світу / Л.В. Шаповалова // Вісник Луганського національного університету імені Тараса Шевченка : Філологічні науки. - 2019. - № 7 (330), листопад. - статті 6-12