Abstract:
У статті проаналізовано головні досягнення західних вчених-істориків у процесі вивчення східноазійської політики США у ХІХ ст. Автор статті робить висновок про те, що західні науковці зробили значний внесок у вивчення американської політики у Східній Азії в ХІХ ст. Це пов’язано з тим, що історики США та європейських країн розуміли необхідність важливість дослідження теми, оскільки тихоокеанський регіон був у зоні особливої уваги провідних західних держав, починаючи з першої половини ХІХ ст. Саме тому всебічне та детальне дослідження різних аспектів цієї проблематики вважалося важливою умовою вироблення оптимального зовнішньополітичного курсу відносно країн Східної Азії. Перші фундаментальні дослідження, в яких розглядалася історія американської політики в Тихому океані, почали з’являтися вже наприкінці ХІХ – у першій чверті ХХ ст. У статті зазначається, що характерною ознакою розвитку західної історіографії є те, що науковці намагалися не просто викласти історичні події, але і виробити власні рекомендації стосовно її оптимізації та подальшого розвитку. Досить часто лунала і критика зовнішньополітичних ініціатив Білого дому.
На думку автора, праці представників західної історіографії дозволили не тільки ознайомитися із фактичним матеріалом, а й простежити еволюцію поглядів на політику США у ХІХ ст. в різні етапи розвитку американської історичної думки. Окрім того, як показав аналіз західної історіографії, дослідження східноазійської політики Вашингтона рр. ХІХ ст. англомовними, китайськими та японськими науковцями відбувалися досить динамічно. У той же час необхідно пам’ятати про важливість критичного підходу при науковому аналізі даних робіт, оскільки часто їх головним завданням є виправдання політики західних держав відносно країн Східної Азії. Разом з тим вони дають можливість зрозуміти сутність підходу Заходу до міжнародних проблем в цьому регіоні.
Description:
Набока О. В. Західна історіографія політики США у Східній Азії у ХІХ ст. / О.В. Набока // Вісник Луганського національного університету імені Тараса Шевченка : Історичні науки. - 2019. - № 8 (331), листопад. - С 128-138