Abstract:
У статті відображено результати тривалого етапу роботи над формуванням збірника діалектних текстів новостворених східностепових говірок, яку було розпочато ще в другій половині ХХ ст. Й активізовано на початку ХХІ ст.
Метою статті є аналіз основних засад побудови збірника діалектних текстів Донеччини, тому в ній сформульовано основні принципи укладання хрестоматії східностепових говірок Донеччини, докладно охарактеризовано її структуру, проаналізовано спосіб реконструкції діалектних записів за допомогою спрощеної фонетичної транскрипції, зазначено, наскільки паспортизовано досліджуваний фактичний матеріал. Окремо подано найважливіші риси українських говірок Донеччини на всіх структурних рівнях у тому вигляді, у якому вони збереглися на початку ХХІ ст., що відображено в збірнику.
До хрестоматії ввійшли тексти різноманітної тематики, які точно передають оригінальне мовлення носіїв досліджуваних говірок і насичені фонетичними, лексико-семантичними, словотвірними та граматичними діалектними рисами. Пропонована стаття репрезентує зразки живого мовлення східностепових говірок, гетерогенних за походженням, що в умовах індустріалізованого Донбасу збереглися й активно функціонують у селах, невеликих містах і на околицях великих міст. Тексти, уміщені в Хрестоматії, надають інформацію про розвиток української мови, а також особливості її функціонування в контактних і периферійних зонах українського діалектного континууму.
У статті окреслено й перспективи подальшої роботи з діалектними текстами східностепових говірок: розшифрування й опрацювання всіх наявних діалектних записів, що становлять діалектологічну фонотеку говірок Донеччини, їх упорядкування, збільшення джерельної бази.