Abstract:
У статті розглядається вплив занять з лижної підготовки на рівень загальної фізичної підготовленості і фізичного здоров’я учнів 5–6 класів.
Основою нашої методики стало раціональне використання засобів лижної підготовки в системі урочних занять учнів 5–6 класів у загальноосвітніх навчальних закладах при наявності відповідних умов. Головними компонентами методики є організація навчання з певними завданнями і засобами на кожному із етапів; кратність занять на тиждень і використання при цьому вправ, які раціонально збалансовані за спрямованістю, потужністю і об’ємом відповідно до індивідуальних можливостей організму учнів; у процесі спеціальної фізичної підготовки необхідно реалізовувати оздоровчі засоби з урахуванням ступеню їх впливу на рівень фізичного здоров’я і тісноти взаємозв’язку з результатом пересування на лижах; на розвиток фізичних якостей під час уроку потрібно відводити не менше 20-30 хвилин.
Кількісний аналіз результатів педагогічного тестування фізичної підготовленості показав, що в розвитку фізичних якостей досліджуваних учнів експериментальних і контрольних груп під час занять з лижної підготовки відбулися позитивні зміни більшості показників.
Достовірність змін середньостатистичних результатів гнучкості, сили і витривалості м’язів черевного пресу, сили рук підтверджено не було в усіх групах (р>0,05). Також достовірно не зросли показники швидкості та спритності у хлопців та спритності у дівчат контрольних груп. Найбільших змін зазнав рівень розвитку аеробної витривалості. В ЕГ дівчата покращили в середньому свій результат у пересуванні на лижах на 588 м, а хлопці – на 627 м (p<0,01). В КГ даний показник зріс на 309 м у хлопців та на 305 – у дівчат (p<0,05). Результати дослідження свідчать про позитивні зміни показників розвитку витривалості, швидкості, спритності, швидкісно-силових та силових здібностей. Рівень загальної фізичної підготовленості підвищився в усіх досліджуваних групах. Показники фізичного здоров’я учнів також зазнали позитивних змін. Середня бальна оцінка рівня фізичного здоров’я зросла, а кількість учнів з низьким і нижче середнього рівнем здоров’я зменшилася удвічі в експериментальних групах. Зросла кількість учнів з вище середнього і високим рівнем здоров’я. Це доводить загальний позитивний вплив занять лижною підготовкою в школі, а особливо за розробленою методикою.
Description:
Ворона В.В. Вплив занять з лижної підготовки на рівень фізичної підготовленості і фізичного здоров`я учнів 5-6 класів / В.В. Ворона, А.М. Ратов // Вісник Луганського національного університету імені Тараса Шевченка : Педагогічні науки. - 2019. - №4 (327) травень. -Ч.1. - С.134 -142