Abstract:
В статті в єдності розглядаються проблеми багатоскладових суспільств, гібридної війни і практики емпіричних соціологічних досліджень в зоні воєнних конфліктів. Показано, що практично всі сучасні суспільства за тими чи іншими ознаками стали багатоскладовими, а, отже, сегментованими. Це робить їх воразливими стосовно внутрішніх заворушень і зовнішньої агресії.
У звязку з цим додаткової актуальності набуває концепція багатоскладових суспільств Аренда Лейпхарта. Стійкий соціальний порядок в подібних суспільствах можливий за умови співробітництва і відповідальної поведінки еліти, що представляє усі його сегменти.
Теорія і практика гібридних воєн зорієнтована на використання багатоскладовості суспільства в країні, яка стає обєктом агресії. З орієнтацією на цю обставину розробляються підривні технології, формуються мережі «п'ятої колони». В період гібрідної війни особливу роль відіграє її інформаційна складова, яка повинна викликати подальшу сегментацію суспільства в державі-супротивниці.
При емпіричних дослідженнях в зоні ведення воєнних дій варто в першу чергу з'ясовувати інформаційні орієнтації населення та розуміння ним причин сегментації власного суспільтва та вивчати ставлення до можливих кроків по зміценню його єдності.
Description:
Плясов В. С. Багатоскладове суспільство в умовах кризи та гібридної війни: проблема емпіричного вивчення / В. С. Плясов // Вісник Луганського національного університету імені Тараса Шевченка: Соціологічні науки. - 2016. - № 5 (302), травень. – С. 105-115.