Abstract:
У статті відзначається, що Україна сьогодні переживає складний момент своєї історії. Втрата контролю над Кримом і деякими районами Донбасу, військовий конфлікт, посилення напруженості у відносинах з Росією, складна соціально-політична ситуація в самій країні, – все це сприяє виникненню й поширенню в суспільній свідомості безлічі ідей різного ступеня складності, чиї образи полегшуються для запам'ятовування за допомогою політичних інтернет-мемів. Ідеї, які відбиваються цими мемами, становлять інтерес для філософії, а також для соціології й соціальної психології, дозволяючи краще усвідомити реалії сучасності.
У статті ставиться мета проаналізувати вплив на масову свідомість ідей, що відбиваються в політичних інтернет-мемах протиборчих сторін у період збройного конфлікту на Донбасі. Аналізуються інтернет-меми, які користуються особливою популярністю в сучасному віртуальному просторі. Стверджується, що в простій яскравій та зрозумілій формі та або інша ідея стає більш доступною для широких мас користувачів інтернету.
Відзначається, що політичні інтернет-меми мають певні особливості в порівнянні зі звичайними мемами, що проявляються в їх тенденційному, оцінювальному характері. Політичні інтернет-меми відіграють важливу роль у створенні образу ворога в масовій свідомості. Часто образ ворога персоніфікується в особі лідера однієї із протиборчих сторін. Найчастіше політичні меми як знаки перетворюються на "зброю" у боротьбі між опонентами у віртуальному просторі.
Підкреслюється, що велика відповідальність у період конфлікту – на всіх тих інтелектуальних силах, які здатні створювати інтернет-меми. Від простого користувача – до відомих політиків, кожний повинен задуматися про те, які ідеї він несе в масову свідомість, прагнучи виразити їх у найбільш яскравій та доступній формі.
Стверджується, що критично мислячі люди в оцінці подій і опонентів повинні прагнути не покладатися на яскравість і доступність мемів, а мати власну точку зору, користуватися оригінальними засобами для її вираження. Лише об’єктивний і неупереджений погляд на події і явища, відбиті в інтернет-мемах, може забезпечити адекватне осмислення соціальної реальності в її подальших дослідженнях.
Description:
Чантурія А.В. Політичні інтернет-меми та масова свідомість у період збройного конфлікту на Донбасі / А.В. Чантурія // Гібридна війна на Сході України в міждисциплінарному вимірі: витоки, реалії, перспективи реінтеграції : зб. наук. праць / За заг. ред. В.С. Курила, С.В. Савченка, О.Л. Караман. – Старобільськ : ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка», 2017. – С. 7–16.