Abstract:
Розвиток ерозійних процесів у багатьох регіонах України залишається найважливішою проблемою сільського господарства. Значна площа еродованих земель, як правило, знаходиться в районах розвиненого сільського господарства, де виробляється переважна більшість сільськогосподарської продукції. У сучасних умовах протиерозійна організація та улаштування території орних земель сільськогосподарських підприємств повинні здійснюватися на принципах раціонального використання родючості ґрунтів та створення умов ведення адаптивного землеробства. В останні роки все частіше обговорюються питання глобального потепління клімату та його наслідки. Даний аспект потепління клімату визначив необхідність більш глибокого вивчення позицій прогнозування прояву ерозії ґрунтів. Розробка системи протиерозійних заходів стосовно умов конкретного регіону має базуватися на основі ретельного вивчення ґрунтів, рельєфу, характеру сільськогосподарських угідь та місцевого клімату. Ерозія ґрунтів у сучасних умовах набуває прискореного розвитку, що у перспективі становить загрозу державній продовольчій безпеці. Зміна ґрунтового покриву та землекористування прогнозується на наступне десятиліття з використанням топографії, геології, карт землекористування та даних дистанційного зондування досліджуваної території. Ми досліджували стосунки між зростанням сільськогосподарських угідь і змінами ландшафту. Часові зміни в ґрунтовому покрові призвели до деградації лісів досліджуваної території.
Це дослідження має на меті оцінити майбутні зміни клімату та землекористування, які можуть змінюватися в часі та просторі, що властиво широко використовуваній моделі ерозії ґрунту, і оцінити вплив цих змін на збереження ґрунту. Модельний каркас зібраний інтеграцією динамічної моделі ландшафту, моделі ерозії ґрунту та згенерованих наборів даних синтетичних опадів за допомогою моделювання Монте-Карло. Результати свідчать про те, що, якщо поточні тенденції збережуться, сільськогосподарські площі займатимуть приблизно 60% досліджуваної території до 2030 року. Хоча ці зміни у землекористуванні, безумовно, збільшать ерозію ґрунту, нові орні землі, ймовірно, будуть переважно в низовинах, які охоплюють території з меншим потенціалом ерозії ґрунту. До 2030 року ерозійність ґрунту під час опадів, ймовірно, збільшиться протягом квітня та листопада, тоді як у березні та травні спостерігається незначна тенденція до зниження.
Description:
Чередниченко І. В. Вплив кліматичних факторів на ерозійні процеси та формування рельєфу / І. В. Чередниченко, Т. П. Лозінська, В. В. Єрмаков // Просторовий розвиток: Науковий збірник. – 2024. – № 8. – С. 492–506.